Legalizacja dokumentów

LEGALIZACJA

Legalizacja to proces potwierdzania ważności zagranicznych dokumentów urzędowych, które mają być używane w Polsce, szczególnie gdy kraj, w którym dokument został wydany, nie jest stroną Konwencji Haskiej. W takich przypadkach, polska placówka konsularna w danym kraju dokonuje legalizacji, co polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z przepisami prawa obowiązującego w miejscu jego wystawienia przez urzędnika konsularnego. 

Lista polskich placówek dyplomatycznych za granicą dostępna jest na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

APOSTILLE

Apostille, zgodnie z Konwencją Haską z 1961 roku, potwierdza autentyczność dokumentów, umożliwiając ich wykorzystanie za granicą. Jest to forma potwierdzenia zgodności, która jest dołączana do innego dokumentu w celu ułatwienia jego zagranicznego użycia. „Apostille” stwierdza autentyczność podpisu, legitymację osoby podpisującej dokument oraz, jeśli konieczne, tożsamość pieczęci lub stempla, na dokumencie. W większości krajów europejskich formalnym organem wydającym apostille dla zagranicznych dokumentów jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych danego państwa, a w przypadku dokumentów edukacyjnych odpowiednie Ministerstwo Edukacji.

LISTA PAŃSTW KONWENCJI HASKIEJ

Przykładowa klauzula apostille może wyglądać następująco, jednak wzory różnią się nieznacznie w zależności od kraju wydania dokumentów:

Przykładowa klauzula apostille może wyglądać następująco, jednak wzory różnią się nieznacznie w zależności od kraju wydania dokumentów: