Nostryfikacja
Zasady nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą, potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie oraz nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą określa Zarządzenie Nr 122/2023 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 23 listopada 2023 r.
NOSTRYFIKACJA DYPLOMÓW UKOŃCZENIA STUDIÓW ZA GRANICĄ
Postępowanie nostryfikacyjne prowadzi uczelnia posiadająca kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie, której dotyczy wniosek. Informacje nt. przyznanych kategorii naukowych UWM w Olsztynie znajduje się w systemie RAD-on.
[WNIOSEK O NOSTRYFIKACJĘ DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW ZA GRANICĄ]
Wniosek należy złożyć do Biura ds. Współpracy Międzynarodowej wraz z dołączonymi dokumentami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie, czyli:
- dyplom ukończenia studiów
- dokumenty umożliwiające ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów
- świadectwo, dyplom lub inny dokument, na podstawie którego wnioskodawca został przyjęty na studia
- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu i dacie urodzenia - [PRZYKŁAD]
NOSTRYFIKACJA STOPNI NAUKOWYCH I STOPNI W ZAKRESIE SZTUKI
Postępowanie nostryfikacyjne prowadzi podmiot posiadający kategorię naukową A+ albo A w dyscyplinie, której dotyczy wniosek. Informacje nt. przyznanych kategorii naukowych UWM w Olsztynie znajduje się w systemie RAD-on.
[WNIOSEK O UZNANIE STOPNIA NAUKOWEGO/STOPNIA W ZAKRESIE SZTUKI]
Wniosek należy złożyć do Biura ds. Współpracy Międzynarodowej wraz z dołączonymi dokumentami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą, czyli:
- dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia
- dokumenty stanowiące podstawę nadania tego stopnia (w przypadku nostryfikacji stopnia doktora/doktora w zakresie sztuki)
- dyplom ukończenia studiów uprawniający do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca (w przypadku nostryfikacji stopnia doktora/doktora w zakresie sztuki)
- dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania tego stopnia (w przypadku nostryfikacji stopnia doktora habilitowanego/doktora habilitowanego w zakresie sztuki)
- dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego uprawniający do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca (w przypadku nostryfikacji stopnia doktora habilitowanego/doktora habilitowanego w zakresie sztuki)
- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu i dacie urodzenia - [PRZYKŁAD]
- oświadczenie wnioskodawcy zawierające informację, czy stopień naukowy, o uznanie którego ubiega się, stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej
W przypadku składania wniosku za pośrednictwem poczty, należy dołączyć kopie notarialne powyższych dokumentów.
Prosimy nie wysyłać oryginałów.
Dodatkowe informacje:
- W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku uczelnia nostryfikująca wyznacza wnioskodawcy termin, nie krótszy niż 14 dni, do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Uczelnia nostryfikująca może, po przeprowadzeniu oceny formalnej wniosku, zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dokumentów.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczelnia nostryfikująca może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonego i poświadczonego przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
- W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów uczelnia nostryfikująca może zobowiązać osobę, o której mowa w § 2 ust. 1, do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.
Opłata nostryfikacyjna:
- Za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pobiera opłatę w wysokości 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej.
- Opłaty nie pobiera się w przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania.
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy przemawia za tym sytuacja materialna lub życiowa, wnioskodawca może ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłaty nostryfkacyjnej bądź o rozłożenie jej na raty. Do wniosku w tym przedmiocie należy dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności uzasadniające zastosowanie ulgi w opłacie.
- Wniosek o zwolnienie z opłaty lub rozłożenie jej na raty wraz z uzasadnieniem należy złożyć do Rektora równocześnie z wnioskiem o nostryfikację, bądź najpóźniej w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, o uiszczenie opłaty nostryfikacyjnej.
- W przypadku złożenia wniosku o zwolnienie z opłaty lub rozłożenie jej na raty obowiązek wniesienia opłaty nostryfikacyjnej ulega odroczeniu.
W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań zalecamy kontakt mailowy lub telefoniczny:
Referent Żaneta Kulawczyk
+48 89 524 57 64
zaneta.kulawczyk@uwm.edu.pl